MultiTrans

Elektrośmieci

Mapa punktów zbiórki

polska multimedialna

jFontSize

A- A A+
Odsłon artykułów:
691741
image1 image2 image3

WESELNE ORACJE

Powiększ

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku na boisku szkolnym w Tucznej odbyło się Spotkanie
z tradycją łączącą pokolenia – Weselne oracje zorganizowane w ramach projektu z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

To wyjątkowe wydarzenie miało na celu ukazanie dawnych obrzędów i zwyczajów związanych z weselem. Był orszak idący do Pana Młodego, błogosławieństwo, korowód
z Panem Młodym i Marszałkiem podążający do chaty Panny Młodej, weselna oracja pięknie wygłoszona przez Marszałka wesela, ślub, wesele z przyśpiewkami oraz tradycyjnymi potrawami.

Nie zabrakło również występów zespołów ludowych: Tęcza z Dąbrowicy Dużej, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Piszczacka, Zespołu RAZEM z Tucznej oraz występu Natalii Marczuk. Spotkanie z pewnością sprzyjało międzypokoleniowej integracji, a także pokazało nasze regionalne tradycje.

Należy tutaj wspomnieć że przedsięwzięcie to nie miałoby miejsca gdyby nie wspomnienia jednego z mieszkańców wsi Tuczna Śp. Józefa Czapskiego. To właśnie w oparciu o jego wspomnienia odtworzono dawne wesele, a oracja wygłoszona przez Marszałka jest oryginalną oracją głoszoną na terenie Tucznej przed laty.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad obchodami Roku Niepodległości w Powiecie Bialskim.

Patronatem medialnym Spotkanie z tradycją łączącą pokolenia – Weselne oracje objęły: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, tygodnik Słowo Podlasia, portal BP24 oraz Radio Biper.

Zapraszamy do Galerii

W imieniu organizatorów dziękujemy mieszkańcom Gminy Tuczna za udział
w inscenizacji.