MultiTrans

Elektrośmieci

Mapa punktów zbiórki

polska multimedialna

jFontSize

A- A A+
Odsłon artykułów:
692321
image1 image2 image3

Pomnik Kalichowszczyzna - 100 lat Niepodległości

Powiększ

„Wolna ojczyzna i państwo niepodległe
są największym i najcenniejszym
skarbem każdego człowieka”

                                               W. Witos

Tym cytatem mieszkańcy Kalichowszczyzny gmina Tuczna postanowili uczcić 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu 12 listopada 2018 r. został poświęcony i odsłonięty pomnik pamięci. Uroczystego poświęcenia dokonał proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego
w Żeszczynce Ks. mgr Robert Bartosik, natomiast uroczystego przecięcia wstęgi wspólnie dokonali Zygmunt Litwiniuk - wójt gminy Tuczna, Mariusz Kiczyński – Przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, Zbigniew Sokołowski – Przewodniczący Rady Gminy Tuczna oraz Henryk Andrzejewicz – sołtys wsi Kalichowszczyzna.

 

            Pomnik powstał na „skwerku” obok krzyża pamięci ufundowanego również przez mieszkańców miejscowości. W rozmowie z sołtysem wsi Panem Henrykiem Andrzejewiczem dowiadujemy się iż pomysłodawcą powstania wspomnianego pomnika pamięci
był Pan Sławomir Byszuk, który ofiarował kamień. Tablica pamięci i figura orła ufundowana została przez mieszkańców miejscowości.

            Zapytaliśmy Pana Byszuka skąd taki pomysł, na co odparł: „Kamień wykopałem
z własnego pola, wiele lat był dla mnie uciążliwy podczas plac polowych,
to też postanowiłem go usunąć. Przywiozłem go na posesję i w pierwszym momencie chciałem postawić w ogrodzie, jednakże po głębszym zastanowieniu i oględzinach, jako
że miał dwie strony dość płaskie pomyślałem że ładnie było by zawiesić na nim tablicę. Jednak kamień z tablicą w ogrodzie nie bardzo mi przypasował. Tak powstał pomysł zrobienia pomnika pamięci, w miejscu gdzie jakiś czas wcześniej mieszkańcy postawili krzyż na naszym tak zwanym skwerku”, tak Pan Sławomir nazywa plac, który został przygotowany wcześniej gdyż było tam dość nisko. Grunt pod pomnikiem w części położony jest również
na działce Pana Sławomira.

            Po oficjalnych uroczystościach wszyscy mieszkańcy świętowali Niepodległość
na placu który również został zmodernizowany ze środków z Funduszu Sołeckiego. A dzieci przygotowały na pobliskim przystanku Galerię o tematyce Niepodległościowej.

Zapraszamy do Galerii