MultiTrans

Elektrośmieci

Mapa punktów zbiórki

polska multimedialna

jFontSize

A- A A+
Odsłon artykułów:
519119
image1 image2 image3

Biała Niedziela

W dniu 14 października 2018 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Tucznej odbyła się „BIAŁA NIEDZIELA”  - działania prozdrowotne – promowanie zdrowego trybu życia. Pacjentom porad i świadczeń zdrowotnych udzieliło 11 lekarzy i 5 pielęgniarek  z 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Z konsultacji lekarzy specjalistów skorzystało 250 mieszkańców Gminy Tuczna:

       kardiologa – 28, okulisty- 2 lekarzy – 45, pulmonologa  - 18, laryngologa – 26, neurologa – 21, chirurga - urologa – 17, ortopedy – 35, dermatologa – 26, geriatry - 11 i ginekologa - 23.

       Ponadto udzielono porad i świadczeń zdrowotnych:

        1.      badanie EKG z opisem – 28

        2.      cytologia szyjki macicy –18

        3.      badanie komputerowe wzroku – 45

        4.      badanie pojemności płuc – spirometria – 18

        5.      badanie poziomu cukru we krwi – 81

        6.      rejestracja do gabinetów specjalistycznych w poliklinice –dalsze leczenie – 24

        7.      skierowanie na leczenie szpitalne – 8

        8.      badanie słuchu - 11

Raport Podsumowujący Kadencję Samorządu Gminy Tuczna

Biała Niedziela 2018

Narodowe czytanie 2018

W piątek 14 września 2018 r. w Urzędzie Gminy Tuczna odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, którą swoim patronatem obejmuje Para prezydencka. Wybrane i przygotowane wcześniej fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz teksty z Antologii niepodległości przeczytali: przedstawiciele władz lokalnych, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy Tuczna, radni, nauczyciele, bibliotekarze, seniorzy oraz  młodzież szkolna. Uczestnicy akcji mieli możliwość ostemplowania własnych egzemplarzy "Przedwiośnia" pieczęcią Narodowego Czytania 2018. Organizatorami Narodowego Czytania byli: Wójt Gminy Tuczna oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Tucznej.

WESELNE ORACJE

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku na boisku szkolnym w Tucznej odbyło się Spotkanie
z tradycją łączącą pokolenia – Weselne oracje zorganizowane w ramach projektu z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

To wyjątkowe wydarzenie miało na celu ukazanie dawnych obrzędów i zwyczajów związanych z weselem. Był orszak idący do Pana Młodego, błogosławieństwo, korowód
z Panem Młodym i Marszałkiem podążający do chaty Panny Młodej, weselna oracja pięknie wygłoszona przez Marszałka wesela, ślub, wesele z przyśpiewkami oraz tradycyjnymi potrawami.

Nie zabrakło również występów zespołów ludowych: Tęcza z Dąbrowicy Dużej, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Piszczacka, Zespołu RAZEM z Tucznej oraz występu Natalii Marczuk. Spotkanie z pewnością sprzyjało międzypokoleniowej integracji, a także pokazało nasze regionalne tradycje.

Należy tutaj wspomnieć że przedsięwzięcie to nie miałoby miejsca gdyby nie wspomnienia jednego z mieszkańców wsi Tuczna Śp. Józefa Czapskiego. To właśnie w oparciu o jego wspomnienia odtworzono dawne wesele, a oracja wygłoszona przez Marszałka jest oryginalną oracją głoszoną na terenie Tucznej przed laty.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad obchodami Roku Niepodległości w Powiecie Bialskim.

Patronatem medialnym Spotkanie z tradycją łączącą pokolenia – Weselne oracje objęły: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, tygodnik Słowo Podlasia, portal BP24 oraz Radio Biper.

Zapraszamy do Galerii

W imieniu organizatorów dziękujemy mieszkańcom Gminy Tuczna za udział
w inscenizacji.

 


 

Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych Tuczna 2018

12 sierpnia 2018 roku na boisku szkolnym w Tucznej odbyła się Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych, w tym roku realizowana była ona wspólnie
z Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Lubelskiego, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad obchodami Roku Niepodległości w Powiecie Bialskim oraz programu Niepodległa. Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski.

W tym roku wystawa odbyła się już po raz XI.

W tym roku na wystawę przyjechało 32 konie z terenu województwa lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Komisja w składzie: Ryszard Pietrzak, Tomasz Dobek oraz Rafał Borowski oceniała konie w dwóch kategoriach: konie rasy Sokólskiej oraz konie rasy Polski Koń Zimnokrwisty i Arden Polski. Sędziowie oceniali: typ, pokrój, stęp, kłus, kondycję, pielęgnację i ogólne przygotowanie konia do czempionatu, w tym sposób prezentacji na trójkącie.

Czytaj więcej: Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych Tuczna 2018

LIR informacja

Dzień Seniora Tuczna 2018

Narodowe Czytanie