Apel do rolników i sadowników

DŚ-V.704.3.2020.AOE              

 

Panie i Panowie

Wójtowie/Burmistrzowie/Prezydenci

z terenu województwa lubelskiego

(wszyscy)

W nawiązaniu do mojej wcześniejszej korespondencji dotyczącej zaproszenia Państwa do współpracy na rzecz ochrony dobrostanu pszczół, uprzejmie informuję, że w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podjął się, w kooperacji z partnerami, realizacji kolejnych przedsięwzięć skierowanych do środowiska rolniczego. Z racji trudnych warunków związanych z pandemią koronawirusa przybrały one formę elektroniczną.

Jednym z tych przedsięwzięć jest wystosowanie apelu do rolników i sadowników z naszego regionu o zachowanie szczególnych środków ostrożności w trakcie prac polowych, zwłaszcza przy stosowaniu środków ochrony roślin. Razem z naszymi partnerami – ponad czterdziestu sygnatariuszami listu intencyjnego w sprawie prowadzenia wspólnych działań na rzecz pszczół – widzimy potrzebę podkreślenia aspektu bezpieczeństwa w prowadzeniu działalności rolniczej i sadowniczej w obecnych, jakże trudnych warunkach, ale także budowania dobrych relacji między nimi a środowiskiem pszczelarskim.

Podobnej misji służy plakat przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w partnerstwie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Lubelską Izbą Rolniczą oraz oddziałem regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Obydwa materiały informacyjne przesyłam w załączeniu, z serdeczną prośbą o ich upowszechnienie wśród mieszkańców Państwa gminy. Plakat „Chroń pszczoły! Bez nich nie ma życia na ziemi” w formacie pdf można pobrać również ze strony internetowej www.lubelskie.pl/pszczola. Wydrukowaną wersję plakatu przekażemy Państwu w terminie późniejszym.

Jednocześnie uprzejmie informuję o możliwości uzyskania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego ulotek i plakatów z serii „Nie truj pszczół!”. Materiały te będziemy wydawać jedynie tym jednostkom samorządu terytorialnego i innym zainteresowanym podmiotom, które zgłoszą zaistniały już fakt wytrucia pszczół w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin. Wszelkie informacje, zapotrzebowanie i uwagi mogą Państwo przesyłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jeszcze raz serdecznie zachęcam do współpracy i liczę na Państwa wsparcie.

  

Sebastian Trojak
Członek Zarządu Województwa Lubelskiego

(podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym)

 

 W załączeniu:

  1. Apel do rolników i sadowników
  2. Plakat w pliku PDF
sponsorzy