Ogłoszenie dla mieszkańców Gminy Tuczna

            Drodzy Mieszkańcy w dniu 17 czerwca 2013 roku na terenie naszego województwa zostanie wyłączony analogowy sygnał telewizji naziemnej. Po tej dacie mieszkańcy naszego regionu będą mogli korzystać tylko, z dostępnego już teraz, sygnału cyfrowego. Żeby jednak móc oglądać ulubione programy w lepszej niż dotychczas jakości i mieć dostęp do większej ilości telewizyjnych propozycji, z czym wiąże się cyfryzacja, trzeba się odpowiednio przygotować.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC)

1.Czy mój telewizor jest przystosowany do odbioru NTC w Polsce?

Należy „zasięgnąć informacji”: sprawdzić w instrukcji obsługi lub zapytać w sklepie ze      sprzętem RTV, w zakładzie serwisowym, wyszukać informacje w sieci Internet.

2.Mam telewizor bez dekodera DVB-T MPEG-4. Jak odebrać na tym telewizorze NTC?

Dokupić i zainstalować zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 (stosowane inne nazwy to: Set-Top-Box, tuner cyfrowy, przystawka). Cena takiego urządzenia to najczęściej od około 80,- zł do około 200,- zł.

3.Co się stanie 17 czerwca 2013 r. po wyłączeniu analogowych nadajników telewizyjnych?

Telewidzowie z woj. lubelskiego, którzy odbierają telewizję naziemną wyłącznie w systemie

analogowym i do tej daty nie dostosują swoich urządzeń do odbioru NTC, stracą możliwość oglądania programów telewizyjnych.

4.Co to jest multipleks?

Multipleks – w skrócie MUX – to kilka cyfrowych programów telewizyjnych wraz z usługami (telegazeta, elektroniczny przewodnik po programach itp.) nadawanych jednocześnie w jednym kanale telewizyjnym. W telewizji analogowej w takim samym kanale telewizyjnym „mieści się” tylko jeden program.

5.Co oznacza skrót DVB-T?

To skrót od nazwy przyjętego w Europie standardu telewizji cyfrowej naziemnej. Istnieją też

standardy innych form telewizji cyfrowych, na przykład: DVB-C – kablowej, DVB-S2 – satelitarnej.

6.Odbieram programy telewizyjne z tzw. sieci kablowej lub z satelity. Czy coś muszę zmieniać?

Nie. To operatorzy sieci kablowych decydują o formie nadawania telewizji (analogowa, cyfrowa), a o wszelkich zmianach powinni informować swoich abonentów. W przypadku wątpliwości warto zapytać operatora sieci kablowej. Odbiór z satelity nie wymaga żadnych zmian.

7.Odbieram programy z instalacji zbiorczej w budynku wielorodzinnym (tzw. AZART). Czy też muszę mieć urządzenie do odbioru NTC?

Najczęściej – tak. Instalacje zbiorcze zazwyczaj nie „przerabiają” telewizji cyfrowej na postać

analogową. Najdokładniejszych informacji mogłyby udzielić osoby zarządzające taką instalacją.

8.Co warto wiedzieć kupując urządzenia do odbioru NTC?

Jakie urządzenia są mi niezbędne do odbioru NTC oraz czy urządzenia, które zamierzam kupić mają spodziewane parametry. Najlepiej zatem kupować w takich miejscach, w których urządzenie można sprawdzić, wypytać o podstawowe i dodatkowe funkcje, wypróbować je, nauczyć się obsługi, poradzić się.

9.Jakie programy telewizyjne dostępne są w poszczególnych multipleksach (MUX)?

MUX-1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV

MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6

MUX-3: TVP 1, TVP 2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Zawartość programowa poszczególnych multipleksów może z czasem ulec zmianie.

10.Jaka antena jest odpowiednia do odbioru NTC?

Taka sama, jak do odbioru telewizji analogowej. Jeśli zapewnia dobry odbiór – nie wymaga zmiany. Jeśli decydujemy się na nową antenę, pamiętajmy, że: najbardziej polecaną jest wieloelementowa antena kierunkowa, zainstalowana na zewnątrz budynku, skierowana w stronę, z której dociera najsilniejszy sygnał telewizji cyfrowej. W sytuacjach wyjątkowych, na przykład w bardzo dużej odległości od nadajnika, można dodatkowo zastosować wzmacniacz antenowy. Może on jednak zmniejszyć odporność instalacji na zakłócenia i w sumie nie tylko nie poprawić, a wręcz pogorszyć jakość odbioru. Najłatwiejsza do zainstalowania i  stosunkowo tania jest antena pokojowa, ale dobry odbiór zapewni tylko w pobliżu nadajnika. Ponadto jest ona podatna na zakłócenia.

sponsorzy