Gmina przyjazna środowisku – podsumowanie akcji i odbiór sadzonek

10 maja odbyło się podsumowanie akcji "Gmina Tuczna Przyjazna Środowisku", podczas której mieszkańcy posiadający aktualną deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wykazali się doskonałą umiejętnością segregacji śmieci. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone w równie ekologiczny, przyjazny środowisku sposób. W podziękowaniu za udział w akcji jej organizatorzy wręczyli mieszkańcom miododajne sadzonki krzewów owocowych tj.: borówki amerykańskiej i malin. Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym akcję podsumowują wójt Zygmunt Litwiniuk i kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Wodociągów i Kanalizacji Tomasz Kukawski.

Akcja skierowana była do mieszkańców Gminy Tuczna. Udział w niej mogły wziąć wszystkie gospodarstwa domowe z terenu gminy, które posiadają złożoną, aktualną deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Posegregowane odpady można było dostarczyć do PSZOK w Tucznej. Surowce wtórne były przyjmowane w dni ustalone w harmonogramie, od lipca 2021 r. do końca lutego 2022 r.

Za odpowiednio posegregowane odpady, można było pozyskać miododajne sadzonki krzewów owocowych tj.: borówki amerykańskiej i malin. Gmina rozdała w tym roku ponad 200 sadzonek, które będą służyły zarówno pszczołom, jak i mieszkańcom. – Postawiliśmy na borówkę amerykańską, bo ludzie w większości bardziej sobie cenią ten krzew, jest na topie. Ale jak ktoś przyniósł trochę więcej śmieci, to dokładamy do niej jeszcze malinę. Jedna z osób otrzymała dwanaście krzewów borówki – informuje kierownik Referatu Ochrony Środowiska Tomasz Kukawski.

– Biorę udział w akcji każdego roku, wcześniej były krzewy iglaste, potem drzewka owocowe. Sadzonki dobrze podlewam i rosną – mówi z dumą pani Teresa, mieszkanka Tucznej. – U nas w tym roku było 500 kg szkła i 100 kg makulatury. W zbiórce pomagali mi sąsiedzi. Otrzymaliśmy za to dwanaście sztuk borówki i jedna malinę. Bardzo mi się podoba taka akcja – dodaje mieszkanka Wólki Zabłockiej.

Jedna sadzonka krzewu – borówka amerykańska za każde:
– 40 kg makulatury
– 20 kg metalu
– 16 kg butelek typu PET
– 50 kg szkła opakowaniowego (zużyte butelki i słoiki bez zawartości)
Jedna sadzonka krzewu – malina za każde:
– 20 kg makulatury
– 10 kg metalu
– 8 kg butelek typu PET
– 25 kg szkła opakowaniowego (zużyte butelki i słoiki bez zawartości)

Uczestnicy akcji nie posiadający zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogli odebrać w dniu 10 maja br. miododajne sadzonki krzewów owocowych, które oczekiwały na nich przy Urzędzie Gminy w Tucznej. W odbiorze sadzonek uczestniczył wójt Zygmunt Litwiniuk. – Ta akcja funkcjonuje w naszej gminie od kilku lat. Przez pierwsze trzy lata rozdawaliśmy sadzonki drzew i krzewów iglastych, oczywiście za odpowiednią ilość posegregowanych odpadów, które stały się cennym surowcem wtórnym. Nasyciliśmy zapotrzebowanie na iglaki, dlatego przy poprzedniej akcji były to już sadzonki drzew starych odmian. Od tego roku rozpoczynamy rozdawanie krzewów miododajnych, których wartość przekłada się na odpowiednią ilość odpadów.

Założeniem akcji jest propagowanie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a zwłaszcza opakowań po produktach spożywczych. Ma ona na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz osób, które nie prowadzą prawidłowej segregacji odpadów. Tego typu działania, promują właściwe postępowanie z odpadami, oraz mają zachęcić do zachowań i postaw proekologicznych. Dbałość o otaczające nas środowisko i dobrostan pszczół, winne stać się wspólnym działaniem nas wszystkich – przypominają organizatorzy.

Łącznie w ramach akcji zebrano ponad 6 ton prawidłowo posegregowanych odpadów: makulatury, metalu, butelek typu PET i szkła opakowaniowego (zużyte butelki i słoiki bez zawartości). Surowce te były przez mieszkańców dostarczane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tucznej, a za ich przywóz otrzymywali stosowne kupony. – Taka akcja przekłada się również na cenę odbioru odpadów. W związku z tym, że mieszkańcy chętnie je segregują, a od dwudziestu lat mojej kadencji wójta wspieram tę ideę, możliwe jest przetworzenie surowców wtórnym i skalkulowanie atrakcyjnej stawki za ich gospodarowanie – wyjaśnia włodarz i zachęca: – Zapraszam naszych mieszkańców do udziału w szóstej edycji akcji w przyszłym roku. Również pójdziemy w kierunku roślin miododajnych. Zobaczymy, które z tegorocznych się przyjmą i oprzemy się o opinie mieszkańców. Chrońmy środowisko, zbierajmy odpady, segregujmy je, bo stanowią cenne źródło, szczególnie teraz, gdy wzrastają ceny surowców. Musimy o to zadbać, żeby oszczędzać środowisko i nasze portfele.

Materiał pełny:
 
Film:
sponsorzy